Gazeteci Celal Başlangıç son yolculuğuna uğurlandı

Geçtiğimiz hafta vefat eden gazeteci Celal Başlangıç, Köln’deki Nordfriedhof Mezarlığı’nda (Pollenberger Str, 50737) yer alan Trauer Halle’de toprağa verildi.

Celal Başlangıç, bir süredir tedavi gördüğü Almanya’nın Köln kentindeki bir hastanede vefat etmişti.

Başlangıç’ın cenaze töreni Köln’deki Nordfriedhof Mezarlığı’nda (Pollenberger Str, 50737) saat 10:00’da başladı. Uğurlama konuşmalarnın ardından Başlangıç’ın arkadaşları kortej halinde defnedileceği yere kadar yürüdü.

Başlangıç’ın cenazesine katılanlar arasında, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Antalya Milletvekili Saruhan Oluç, gazeteci Hayko Bağdat, müzisyen Suavi, gazeteci Can Dündar, ve eşi Dilek Dündar, gazeteci Hasan Cemal, eski Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, HDP eski Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, gazeteci Günay Aslan, eski HDP Milletvekili Hasip Kaplan, sanatçı Ferhat Tunç, gazeteci- yazar Banu Güven, gazeteci- yazar Ragıp Duran, gazeteci-yazar Kemal Göktaş da vardı.

YEŞİLYURT KÖYÜ’NDE KÖYLÜLERE DIŞKI YEDİRİLDİĞİNİ ORTAYA ÇIKARMIŞTI

Başlangıç, Şırnak’ın Cizre ilçesinin Yeşilyurt Köyü’nde, askerlerin 1989 yılında köylülere dışkı yedirdiğini ortaya çıkarmıştı. Haberin Cumhuriyet gazetesinde haberinin yayınlanmaması üzerine istifa resti çekerek manşetten girmesini sağlamıştı. Böylece sorumluların ceza almasının önü açılırken, bu habere ilişkin Bianet’te şu ifadeleri kullanmıştı:

“Aslında güvenlik güçlerinin, Kürt köylülerine ilk dışkı yedirme olayı değildi bu, ama olay gerçekleştikten hemen sonra, sıcağı sıcağın yazılan, uzun bir mücadele süreci sonucunda sorumlusunun mahkum edildiği ilk olaydı bu. Her ne kadar gerek ulusal, gerekse de uluslararası hukukta haberimizin doğruluğu tescil edilse de bugüne kadar verilen her brifingde hem Genelkurmay’ın koridorları, hem de kulaklarım çınladı hep ‘vatan haini’ diye.”

RADİKAL’İN KURULUŞUNDA YER ALDI

Celal Başlangıç, 1956’da İstanbul’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan 1978’de mezun oldu. Gazeteciliğe 1975’te Ege Ekspres gazetesinde başladı. Daha sonra sırasıyla Demokrat İzmir (1977) ve Politika (1979) gazetelerinde çalıştı.

1981-1984 arasında Cumhuriyet’in Adana bölge temsilciliği, iç politika servis şefliği, yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Evrensel’in kurucu genel yayın müdürü oldu, Radikal gazetesinin kuruluşunda arasında yer aldı. Başlangıç, T24, Gazete Duvar, bianet, Haberdar gibi internet sitelerinde de yazarlık yaptı.

Başlangıç’ın çok sayıda gazetecilik ödülünün yanı sıra Kanlı Bilmece, Hayatın Rengi Gökkuşağı, Hayata Söylenmiş Şarkılar, Korku Tapınağı, Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar isimli kitapları bulunuyor. Başlangıç, gazeteci Ayşe Yıldırım ile evliydi.

Celal Başlangıç son olarak, 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan bir günlük “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldığı gerekçesiyle 13 gazeteci ve yazar hakkında açılan davada yargılanmıştı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 2019 yılında Başlangıç’a ‘propaganda’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Yargıtay Başsavcılığı, davanın temyiz aşamasında olduğu 2022’deki tebliğname ile cezanın bozulmasını isteyecekti.

Başlangıç, 2017 başında Almanya’ya gitmiş, temelleri Türkiye’de atılan Artı TV ve Artı Gerçek’i burada kurmuştu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x